Pondělí, 14. října 2024, svátek slaví Agáta
Zapomněli jste heslo?
Historie

Fotbalový klub v Bratčicích byl založen v roce 1932 v rámci tělocvičné organizace Sokol Bratčice. První zápasy se hrály na provizorním hřišti u Tisí skály. Později bylo zřízeno nové hřiště "V Chobotě" na Radově louce za roční nájemné 500,- Kčs.

Průkopníky tohoto sportu byli bratři Hamsové z čp. 13, Havránkové z čp. 130, Ryšavý Josef z čp. 131, Miláček Jaroslav z čp. 129, Bečkovský Rudolf, bratři Miláčkové z čp. 57, Slavík Josef a Václav z čp. 43, Marousek František z čp. 27, Prokeš z čp. 130, který se později přestěhoval do Vídně, Kořínek Josef z čp. 132, Čejka Josef z čp. 61. Z cizích pak Spěvák František, Bárta a Vančura z Podmok a jiní. Toto byli také většinou první hráči nově založeného klubu.

Z funkcionářů to byl Hofrichter Alois z čp. 104, Fiala Václav - obchodník a Prášek Václav jako předseda klubu a někdy i hráč.

Klub přijal nový název AFK BRATČICE.

Po druhé světové válce pokračoval klub ve své činnosti a díky pochopení pana Josefa Vrabce bylo vybudováno nové hřiště v Zálesí.

V této době se také změnila generace hráčů. Patřili mezi ně Žaloudek Jiří z Adamova, Novotný Bedřich z čp. 52, Vavřina Oldřich z čp. 2, Čapek Antonín z čp. 110, Havránek Václav z čp. 104, Prášek Jiří z čp. 137, Miláček Jaroslav z čp. 139, Ryšavý Vladimír z čp. 131, Rak Jaroslav z Potěh, Ságl Josef z čp. 34, Zajíc Jaroslav z čp.144, Knický Slávek a Kohout Antonín z Hostovlic, Zelinger Oldřich a Hnilička Čeněk z Podmok, Říha Josef, Ronovský Miloslav, Daněk Miroslav, Štěpánek Václav a Alois, Doležal Karel, Papoušek Josef, Dvořák Miroslav (Baxa) z Adamova, dále občas vypomáhali Hendl Josef, Ryšavý Jaroslav a Štěpánek Antonín.

Sezóna 1948-1949

Horní řada: Jiří Prášek, Slávek Knický, Josef Ságl, Oldřich Vavřina, Jaroslav Miláček, Václav Štěpánek, Josef Říha, Alois Štěpánek

Dolní řada: Antonín Čapek, Bedřich Novotný, Václav Havránek

Nejvýznamnější událostí v historii klubu byl přátelský zápas s mužstvem LTC Praha, kterého mužstvo LTC Praha využilo v rámci letní přípravy. LTC Praha bylo tehdy nejlepším mužstvem v republice v ledním hokeji. Toto mužstvo bylo také kostrou hokejového mužstva Československa. Zápas se hrál v Bratčicích v září 1948 a podle doslechu měl dopadnout 1:7 pro hokejisty, když Troják bombou protrhl síť. Další podrobnosti se nedochovaly, mimo několika fotografií.

V padesátých letech, s reorganizací sportu, musel být název klubu změněn na SOKOL. Změnila se i generace hráčů. Byli to Rak Václav, Navrátil Jiří, Marousek Zdeněk, Dušek Bedřich, Procházka Jaroslav a Kadlec Václav z Adamova, Kafka Josef z Drobovic, Čech Milouš, Volenec Josef, Kotrba Josef, které postupně doplnili a nahradili Rak Jiří, Pecina Jaroslav, Vaňkát Milan, Čech Václav, Spěvák František, Dalešický Zdeněk, z Adamova pak Miláček Josef a Chládek Alois.

V přátelských zápasech pomáhali místním borcům i Müller Jiří a Kohout Antonín ml. Kohout hrál v té době za Spartak Praha Sokolovo (dnešní SPARTA), se kterým se stal přeborníkem Československa.

Po celou dobu hrál klub soutěž tehdejšího čáslavského okresu. Našimi soupeři byli fotbalisti Golčova Jeníkova, Kláštera, Okřesanče, Hostovlic, Žlebů, Ronova nad Doubravou, Třemošnice, Míčova, Žlebských Chválovic, snad i Kraskova, Tupadel, Lovčic, Souňova, Štrampouchu, Močovic a jiní.

Sezóna 1956-1957

Horní řada: Jaroslav Pecina, Josef Miláček, Miroslav Dvořák (Baxa), Miroslav Daněk, Zdeněk Dalešický, Miloš Čech

Dolní řada: Milan Vaňkát, Václav Čech, Václav Rak, Jiří Rak, Miloslav Ronovský

Fotbalový oddíl AFK Bratčice v této etapě své činnosti neměl nikdy fotbalové kabiny. Domácí hráči a soupeř se převlékali v hospodě U Nováků a na hřiště docházeli oblečeni a obuti. Po válce byla snaha kabiny postavit. Za pískovkou v polovině hřiště bylo již navezeno několik fůr kamene. V padesátých letech ale došlo vlivem velké vichřice k mnoha vývratům silných dubů i tam, co měly kabiny stát. Tím zanikla ochota k vybudování kabin pro tehdejší generaci fotbalistů a činovníků.

Za zmínku ještě stojí, že mnohaletým pečovatelem o obuv a dresy fotbalistů byl švec pan Josef Novotný, pečovatelem o hřiště pan Jaroslav Zajíc.

Činnost klubu byla přerušena v létě roku 1957, kdy odešli na vojnu téměř všichni hráči. Tímto byla také přerušena aktivní činnost až do poloviny roku 1969.

Sezóna 1970-1971

Horní řada: Jiří Sklenář, Václav Prášek, Josef Ságl (trenér), Bohumil Štěpánek, Miroslav Prášek, Karel Hazuka, Václav Pipek, Jaroslav Miláček (trenér)

Dolní řada: Josef Ašembrener, Josef Semerád, Zdeněk Novotný, Josef Krejčík (brankář), Stanislav Rada, Josef Bucek

Fotbalový ročník 1969 - 1970 byl zahájen 24.8.1969 mistrovkým utkáním na hřišti v Ratajích nad Sázavou. Od tohoto roku se pravidelně účastní mužstvo dospělých mistrovských soutěží až do současné doby.

V roce 1970 byl tok potoka, který sousedí s hřištěm, převeden do nově zbudovaného koryta, což umožnilo rozšíření hrací plochy o cca 7m. V tomto roce došlo také k založení družstva žáků. Zázemí pro sportovní činnost byla velmi provizorní. Jako šatny sloužil nejprve hostinec "U Nováků", později kabina vyřazeného autobusu. Přilehlý potok sloužil jako "sprchy".

V roce 1972 se podařilo formou dotace od OV ČSTV v Kutné Hoře získat finanční prostředky na materiál na výstavbu fotbalových kabin. Stavební práce byly prováděny svépomocí. V roce 1973 byly kabiny uvedeny do užívání. Další rekonstrukce kabin proběhla v roce 1998.

Sezóna 1976-1977

Horní řada: Miloslav Ronovský, Josef Krejčík, Josef Pipek, Jiří Sklenář, Václav Ryšavý, Bohumil Štěpánek, Miloslav Marušák, Josef Javůrek

Dolní řada: Josef Profous, Josef Bak, Zdeněk Novotný, Karel Hazuka, Václav Ronovský

V roce 2006 obec Bratčice získala dotaci od Ministerstva školství ve výši 1,9 mil. Kč na rekonstrukci a přístavbu šaten a rekonstrukci sociálního zařízení. Stávající šatny byly tak rozšířeny o další dvě kabiny, sociální zařízení, klubovnu, úklidovou místnost a kotelnu. Kabiny byly také napojeny na městský vodovod.

Dorost - sezóna 2007-2008

Horní řada: Josef Mařica, Luboš Kruml, Michal Koudelka, Zdeněk Šaroun, Jan Čapek, David Semrád, Radek Novotný, Tomáš Doležal, Robert Uhlíř

Dolní řada: Libor Mysliveček, Pavel Havránek, Lukáš Smutný, Vladislav Kořínek, Libor Milaberský, Jan Vaněk, Ondřej Čapek

Od roku 2007 se datuje založení dalšího fotbalového mužstva a to mužstva dorostu. Dorost však vydržel pouze 3 roky a v roce 2010 byl z důvodu nedostatku hráčů zrušen. V současné době má AFK Bratčice dvě fotbalová družstva a to družstvo starších žáků, které hraje okresní přebor, a mužstvo dospělých, jež v roce 2011 postoupilo z prvního místa do III. třídy okresu Kutná Hora. Členové AFK však nesoustředí veškerý volný čas pouze na fotbal a činnosti s ním spojené. Aktivně se podílejí na kulturním a společenském životě v obci pořádáním tanečních zábav a společně s dalšími místními celky a obecním úřadem jsou i spolupořadateli dalších akcí pro děti a mládež.

Sezóna 2011-2012

Horní řada: Jaroslav Doležal, Jakub Ronovský, Jan Čapek, Milan Urválek, Vladimír Kupera, Aleš Šulc, Radek Prášek, Václav Říha, Václav Ronovský ml., Václav Ronovský

Dolní řada: Zuzana Piskačová, Lukáš Dvořák, Zdeněk Novotný, Jan Vaněk, Petr Dostál, David Míchal, Ondřej Čapek, Robert Uhlíř, Vlastimil Růžička

(čerpáno ze záznamů a fotografií z pamětní knihy pana Václava Práška a pamětí bývalých
aktivních účastníků pana Josefa Ságla, Jaroslava Miláčka a Josefa Štěpánka)

Autor první části: Josef Štěpánek
Zdroj druhé části: KOZOHORSKÁ M. & JELÍNKOVÁ E., Almanach Pernerovy Bratčice,
obec Bratčice 2010, str. 23 - AFK Bratčice - autor: Václav Ronovský

Upozornění!
  • Trénink: pátek 17:00
  • Schůze: pátek 18:00
zápas
10. kolo - Muži Nepoměřice - AFK Bratčice 2:6 (2:1) (So) 12.10.2024 - 14:00 hod.
11. kolo - Muži Sázava B - AFK Bratčice (Ne) 20.10.2024 - 15:30 hod., což je
October 20, 2024 15:30:00
TOPlist
© 2024 AFK BRATČICE